Sağlıklı Cinsellik

Mutluluk ve başarı için sağlıklı cinsellik şart!

Tabular ve mitler (gerçek olmayan inanışlar) cinselliğimizi ve de hayatımızı mahvediyor veya bilgisizlik cinsel hayatımızı mahvediyor.

Hayatımızın olmazsa olmazı olan cinsellik, yaşantımızın her alanında etkisini gösterir. Daha bebekken bile cinsiyetlerimize göre yetiştirilir, giydirilir ve buna göre oyunlar oynarız. Eğitimimiz, iş seçimimiz bile genelde erkek veya kadın oluşumuza göre değişiklik gösterir. Kadın veya erkek olarak ta edindiğimiz bir cinsel kimliğimiz vardır. Bu da sosyal hayat içindeki duruşumuzu belirler. Yaşantımız cinsel kimliğimizi, cinsel kimliğimizde yaşantımızı belirler.

Düşünsenize kendini tam bir erkek veya kadın olarak hissetmeyen, cinsel alanda yetersiz gören, başarısız hisseden veya başarısız olan biri yaşadığı kötü bir gecenin ardından işine ne kadar konsantre olabilecek veya ne kadar anlayışlı veya kontrollü olabilecektir ki? Yapılan araştırmalara göre cinsel mutsuzlukların ancak %10-15 kadarını gerçek cinsel problemler oluşturmaktadır, bunlar da tedavi ile çözülebilmektedir.

Geriye kalan %90’lık koca bir kısım ise bilgisizlik ve de yanlış bilgiden çocuklarımızı korumak adına bilgi vermek, doğruyu göstermek yerine korkutmak ve bilgi vermemekten kaynaklanmaktadır. Ülkemizde erkeklerde yaşanan cinsel problemlerle ilgili yapılan araştırmalara göre; cinsel isteksizlik, erken boşalma ve yetersiz sertleşme olarak görülür.

Ne yazık ki bu sorunların büyük çoğunluğu psikolojik olup aslında basit tedavilerle de çözülebilmektedir ama ne yazık ki insanımız o kadar büyük sıkıntıdadır ki doktora gitmeye dahi cesareti yoktur.

  • Hangi doktora gidecek,
  • nasıl gidecek,
  • ne diyecek,
  • orada nasıl oturacak,
  • doktorun yüzüne bakacak mı, bakmayacak mı?
  • doktor ne diyecek, nasıl karşılayacak, ciddiye alacak mı, alay mı edecek?

vs. binlerce korkusu ve kaygısı ile doktora dahi başvuramayıp, kendisinden daha yanlış veya daha az bilen arkadaşından biraz daha çarpık bilgi alacak problemi büyüyecek bu işine, okuluna, ailesine, sosyal yaşantısına yansıyacak gittikçe karamsar ve mutsuz olacak ve içe kapanacaktır. Lütfen her canlının cinsel kimliğine, yaşantısına saygı duyalım.

Cinselliği bilgiyle koruyalım

Bilmediğimiz konularda insanları yanıltmayalım ve de çocuklarımızı cinsellikten korkutarak değil doğru ve geçerli bilgi vererek, siz yapamıyorsanız bunu yapacak çok sayıda psikolog, doktor veya kurum mevcuttur.

Sağlıklı bir cinsellik için destek alalım

Kendi sorunlarınızı da eğer kendi bilginizle aşamıyorsanız lütfen bu konunun profesyonellerinden destek alınız, en ufak konuda çekinmeden arayınız, muayeneye gidiniz. Çünkü sağlıklı cinsel kimlik veya yaşam hangi yaşta olursanız olun sizi etkileyecektir.

Copyright © 2018 erkenbosalmasorunu.com