Erken boşalmanın tanımı nedir? Ne zaman erken boşalma olur?

Erken boşalmanın (kontrolsüz boşalma) tam olarak tanımını yapabilmek için öncelikle boşalma sürecini tanımlamamız gerekir. Cinselliğe baktığımız zaman kadın ve erkeğin cinselliği arasında bir fark vardır. Kadın cinselliğini istediği zaman istese de istemese de haz alsa da almasa da pasif olarak yaşamaktadır. Yani cinsel ilişkiyi yaşayabilmesi için kadının bir ön şartı yoktur.

Düzenli bir cinsel ilişkiniz olmadan erken boşalıyorsanız, düzenli bir cinsel hayatınız olana kadar beklemeniz, bu birkaç aylık süre içerisinde düzenli cinsellik yaşadıktan sonra eğer hala boşalma kontrolsüzlüğünüz var ise o zaman terapi almanız gerekir. Çünkü seyrek olarak ayda 1 kere yaşanılan cinsel ilişki de ne cinselliğin farkına varabilirsiniz ne de hem bu fiziksel ve duygusal açıkla bunu yönetebilirsiniz.

Erken boşalmanın nedenleri nelerdir?

Genel olarak baktığımız zaman erken boşalma nedenlerinin %99'u psikolojik süreçtir. Çok nadir küçük bir kesimi belli hastalıklara, ilaç kullanımına bağlı %1 fizyolojik nedenlere bağlıdır. Yani kişinin fiziksel yapısı ile çok nadir özel olayların dışında bir ilgisi yoktur. Bu da bedensel sorunun giderilmesi ile düzeltilebilmektedir.
Geriye kalan %99 psikolojik nedenler, çok kolay ve rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Erkekler neden erken boşalmayı kontrol edemezler?

Erken boşalma tedavisinde egzersizlerden önce sistemin yapılanmasını bilmemiz gerekir. Her kişiliğin farklı erken boşalma prosesleri vardır. Bu nedenle standartta uygulanan yöntem birkaç kişiye fayda sağlamayabilmektedir. Kişiye özel bir tedavi süreci ile, kişinin kendi süreçleriyle mücadele etmesini ve bunları anlamasına ve üstesinden gelmesini sağlamaktadır.

Erken boşalma tedavisinde; esas olarak kişinin kendi sürecini anlaması, duygusal ve fiziksel olarak cinselliğin hem cinsellik aşamasında hem de diğer anlamda ona ne ifade ettiğini bulması ile ilgili neleri, nerede ve nasıl yapması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Erken boşalma tedavisinde; kişilere insanın yapısını ve bunun üzerine cinselliğin psikolojik ve fizyolojik süreçlerini tamamladıktan sonra erken boşalmanın nedenleri ve bunu tetikleyen alışkanlıklar nelerdir? Daha sonra bu nedenlerin ve alışkanlıkların giderilmesi için de yapılması gereken unsurlar vardır. Bunların içerisinde uygulaması gereken egzersizler de yer almaktadır.

Erkeğin erken boşalması ile beraber gene kaygının getirisi ile bir süre sonra da bu tip erkeklerde cinsel isteksizlik ve sertleşme problemleri meydana gelmeye başlamaktadır. Aynı şey diğer taraf yani kadın içinde geçerlidir. Cinselliğin içerisinde, cinselliği tam olarak yaşayamayan kadın kendine saygı duyulmadığını, kullanıldığını düşünmekte ve cinsellikten uzaklaşmaya başlamaktadır. Kadın cinsellikten uzaklaşırken, erkeğin de erken boşalması devam edince artık ilişki cinsellik anlamında kopmaya başlamaktadır.

Sağlıklı bir cinsel ilişki çiftler arasında kaç dakika sürmelidir?

Tabii bu partnerin yani kadının boşalma sürecine endeksli olmakla beraber ortalalamalara baktığımız zaman, normal bir ön sevişmenin ardından 4-5 dakikalık bir cinsel ilişki süresi bir kadın (boşalmayı bilen kadın) için fazlasıyla yeterli olabilmektedir. İdeal olarak bunu arttırma, performansı arttırma çabaları ve çalışmaları da olabilir ama önce kendinizi kontrol etmeyi öğrendiğiniz zaman zaten böyle bir çabaya ihtiyacınız olmamakla birlikte süreci yönetebilir hale gelirsiniz.

Erken boşalıyorum hangi doktora gitmeliyim?

Erken boşalma problemine baktığımız zaman bunu net olarak tanımlayabilmek için en başta kişinin düzenli bir cinsel hayatının olması gerekmektedir. Rutin olmayan cinsel ilişkilerde erken boşalma problemi meydana gelebilir. Eğer ki rutin bir partneriniz olduktan, evlilikten sonra hâlen bu sıkıntıyı yaşıyor iseniz demek ki bir erken boşalma probleminiz var demektir.

Erken boşalma sorunu herkeste görülebilir. Her yaştaki erkek bunu yaşayabilir.
Bazen kişinin cinsel hayatının başlangıcından beri sürebileceği gibi bazen de ileriki yaşlarda ortaya çıkabilir. Bazen de durumsal dediğimiz zamana, koşullara bağlı olarak da kişide belli zaman aralıklarında erken boşalma problemi ortaya çıkabilir.

Page 1 of 3

Copyright © 2018 erkenbosalmasorunu.com