Erken Boşalma Nasıl Bir Problemdir?

Erkekler açısından yaşanılan cinsel işlev bozukluklarının başında boşalmanın kontrolsüzlüğü yani erken boşalma dediğimiz sorun gelmektedir.

Erken boşalma problemi kimlerde vardır?

Bunun için şöyle bir kıstas koyabiliriz. Erkek cinselliği aktif olarak götürdüğü için erken boşaldığı zaman cinsellik sora ereceğinden erkeğin partnerinden sonra boşalması gerekir. Eğer kişinin boşalma süreci, eşinin (partner) hazzı-doyumu yakalamasına yeterli bir sürede ise ortada bir sorun yoktur.

Ama kişinin boşalma süresi, partnerinden önce ise erken boşalması ile beraber cinsellik süreci kapanacağından ortada bir erken boşalma problemi var demektir.

Ne zamana erken boşalma diyebiliriz?

Erken boşalma için ideal bir süre yoktur. Süreci iki boyutta inceleyebiliriz. Boşalma sürenizi kontrol edemiyorsanız yani dilediğiniz zaman boşalır halde değilseniz bir boşalma kontrolsüzlüğünüz var demektir. Ama sizin boşalma süreniz partnerinizden-eşinizden sonra ise o zaman ortada bir problem yoktur. Ama ne zaman ki bu süre eşten önce oluyorsa o zaman bir erken boşalma problemi gündeme gelmektedir. Her kontrolsüz boşalmaya da erken boşalma denilmemektedir.
Çünkü düzenli bir cinsel yaşantısı olmayıp seyrek ilişkiye giren bir kişinin fiziksel ve duygusal açlığının yarattığı boşalma kontrolsüzlüğü bizim için çok anlamlı değildir. Ama düzenli bir cinsel yaşantınız varsa ve siz bunu kontrol edemiyorsanız burada bir sorun var demektir. Gene bazen partneri olmayan hastaları tedaviye-terapiye alabilmekteyiz. Çünkü kişi erken boşalma kaygısı ile partner edinmekten kaçınabilmektedir.

Boşalmanın kontrolsüzlüğü yani erkeğin erken boşalması cinselliği o sırada bitirecek ve sürecin içerisinde kadın cinselliği tam olarak yaşayamamış, rahatlayamamış ve boşalmamış olarak kalacaktır. Tabii ki bu hoş olmayan bu süreç hem erkek hem de kadın için sıkıntı yaratacaktır. Erkek kendini yetersiz, beceriksiz, tam erkek olarak hissetmeyecek kadın ise sürecin dışında kalmış hatta birçok kadın da bunu saygısızlık olarak kabul edebilmekte ve sıkıntılı süreçler yaşanabilmektedir.
Bu yaşanan sıkıntılı problem kişinin sosyal hayatına bir sonraki gün, gün içerisindeki yaşantısına etki edecek, erkek sosyal ilişkilerinde ve iş hayatında sıkıntılı bir sürece geçebilmektedir. Kadında gene sosyal yaşamında ve çocukları ile problem yaşayabilmektedir.

Copyright © 2018 erkenbosalmasorunu.com