Erken Boşalmada Cinsel Terapi

Cinsel terapiler; terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek "ev ödevi" şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak "sıkma tekniği" ve "dur-başla tekniği" kullanılır. Cinsel terapiler ile tedavinin erken boşalma da başarı oranı çok ama çok yüksektir.
Bazı erken boşalmalar, çocukluk dönemi psikolojik gelişimsel kusurlar sonucunda oluşmaktadır.

Çocukluktaki psikolojik gelişimsel kusurlar nedeniyle erişkinlikte kişilik problemleri (narsisistik, sizoid, borderline vs.) oluşmaktadır. Ve kişilik problemleri etkisiyle bağlanma ve yakınlaşma sorunları gözlenmektedir. Ayrıca nevrotik kişilik özellikleri ve (gelişimsel kusurlara bağlı) kişilik problemleri nedeniyle, bilinçdışındaki ayrılık anxietesi, superego anxietesi, ödipal anxiete vs… sebeplere bağlı cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler oluşabilmektedir. Bu durumlara bağlı erken boşalmalarda, özellikle psikoanalitik yönelimli psikoterapi uygulanması gerekmektedir.

Cinsel terapide danışanlara, temel hedefi, erkeği heyecanını kontrol etmeyi öğrenmeye yönelik eğitmek önem arz etmektedir.

Dr. Cenk KİPER

 

Diğer Yazılar

Bize Ulaşın

Büyükdere Cd. Defne Apt.
No:56 D:7 Mecidiyeköy
Şişli 34387
İSTANBUL  Türkiye
TEL : +90 212 231 55 55
GSM : +90 532 231 55 55
Skype İle Ara