Erken Boşalmada Merak Edilen Sorular

Erken boşalma nasıl çözülür?


Erken boşalma, çözümü çok kolay olan bir problemdir. Yapılması gereken şey, kişinin problemin neden olduğunu, nelerin bunu tetiklediğini duygu ve alışkanlıklarını değiştirmesi için neler yapması gerektiğini öğrenmesidir.


Erken boşalma sorununun çözümünde kişi kendi duygularına, duygu durumlarına göre hayatını düzenlemektedir. Yani hangi duyguyu ne zaman yaşayacağını öğrenmesi ve buna karşı ne önlem alacağını öğrenmesi çözüm için yeterlidir.


Erken boşalan erkek neler hisseder?


Cinsel alanda bir probleminiz var ise bu sizin işinize ve çevre ile olan diyaloğunuza yansır. Sağlıklı bir cinsellik yaşayamayan boşalmasını kontrol edemeyen eşine yeterli cinselliği veremeyen bir erkek kendini mutsuz, yetersiz ve eksik olarak hissetmektedir. Bu süreç gün içerisinde kişinin sosyal yaşantısında çevre ile olan ilişkilerini bozmaktadır.


Erken boşalıyorum, doktora başvurmalı mıyım?


Eğer bu sorun ilişkinizi etkiliyorsa veya sizin gündelik yaşantınızı etkileyip psikolojinizi bozuyorsa bu konuda bir doktora, profesyonel desteğe başvurmak en akıllı yaklaşım tarzıdır.

 

Çiftler erken boşalma terapisine beraber mi gelmelidir?


Erkeğin erken boşalması kadın ve erkeğin beraber yaşadığı bir süreçtir. Terapi sürecinde kadının da olması tabii ki daha faydalıdır. Ama bazen erkekler eşlerinin yanında bu problemin konuşulmasına sıkıntılanabilmekte, bazen de eşler bu terapi sürecinde yer almaktan sıkıntılanmaktadır. İdeal olan partnerlerin birlikte gelmeleridir, ancak erkeğin yalnız gelmesi de aynı başarıyı sağlamaktadır.


Erken boşalma tedavisinin başarı oranı nedir?


Erken boşalma tedavisinde %90’a yakın başarılı sonuçlara varılabilmektedir. Tedavi olmak isteyen kişilerde psikoterapi yöntemiyle erken boşalma tedavisinin başarı oranı %100’dür. Peki %10’luk kayıp neden derseniz; kişinin arka yapısında (çocukluk ve gelişme süreci) ciddi problemler olduğu için terapi sürecinde önerilen egzersizleri düzgünce uygulamamaktadır.


Erken boşalma tedavisi ne kadar sürer?


Yoğunlaşmış tam günlük bir tedavi programından sonra, aldığınız egzersizleri düzgünce uygularsanız 2-6 hafta içerisinde boşalmanızı kontrol etmeyi öğrenemeye başlarsınız. Bu da ilişki sıklığına göre daha kısa veya uzun sürede tamamlanabilmektedir.