Erken Boşalma Ne Zaman Problem Olur?

Erken boşalma dediğimiz problem, ülkemizde çok yoğunlukla görülen erkeğin boşalma sürecini kontrol edememesi problemidir.
Bu süreç her zaman bir problem midir veya ne zaman problem deriz?


Erken boşalmanın bir problem haline geldiğini anlamak için önce cinsel ilişkinin kısa bir tanımını yapmak gerekir. Cinsel ilişki, klasik koşullarda kadın ve erkeğin cinsel organlarının birleşmesidir. Bu süreçte kadının cinsel organı pasif bir organdır yani kadın istese de istemese de, haz alsa da almasa da, boşalsa da boşalmasa da cinsel ilişkiyi yaşayabilir ve de sürdürebilir. En fazla kayganlaşma olmazsa, bir kayganlaştırıcı krem ile kayganlaşma sağlanır.


Erkeğin cinsel ilişkiyi yaşayabilmesi ve yaşatabilmesi için penis sertliğinin olması ve ilişki boyunca bu penis sertliğini koruması gerekir. Boşalma ile beraber penis sertliği de biter ve o anda ilişki yarım kalmış olur. Erkek, boşalma sürecini kontrol edemiyorsa ama boşalma süresi rastlantısal olarak partnerinden sonra ise bir boşalma kontrolsüzlüğü vardır ama kadında boşaldığı için ortada bir problem yoktur. Eğer erkek boşalma süresini kontrol edemiyorsa ve boşalma süresi partnerinden önce ise erkeğin boşalması ile beraber cinsel ilişki o anda biter ve kadın tatmin olmadan bittiğinden burada bir problem vardır. Bu problemi de erken boşalma problemi olarak tanımlarız.


Erken boşalma problemini farklı bir açıdan değerlendirirsek, bunu bir araba kullanmaya benzetebiliriz. Bir arabanız var ve yaya geçidinin oraya geldiniz, kırmızı ışıkta durmanız gerekiyor, duramadınız yaya çarptınız ve şöyle bir açıklama olabilir mi? "Yerler çok kaygandı duramadım, lastiklerim, fren balatalarım kötüydü duramadım" gibi. Hayır. O araba sizin ise, o arabayı kontrol etmek zorundasınız. Yani o arabayı koşullara göre kullanmak zorundasınız. İşte insan da kendi koşullarını öğrenmek, anlamak, duygularını ve davranışlarını da bu koşullara göre düzeltmek zorundadır.


Bu problem gençlik yıllarında kişinin fiziksel kapasitesi ve cinsel gücü fazla olduğundan kişi 1. ilişkide erken boşalıp belirli bir doygunluk sağladıktan sonra 2. ilişkiye biraz zorlayarak ta olsa girip o doygunluk ile daha geç boşaldığından kadın tatmin olabiliyorsa fazla ciddiye alınmaz ve bir problem olarak görülmez.